När ett väl samlat fält – efter en snabb öppning första 400 – gick in i sista sväng var fältet fortfarande sammanhållet. In på upploppsrakan drog Gerhard Zoteliefs båda Gazel T och Paramour T ifrån i strid, som Gazel T-Jacob Johansen tog hem med hals.
Skandinavientränade Al Janoob, Pamills Lipse och återvändaren Pentagon tog hand om placeringarna närmast efter, och ännu en utlandsgäst, Bachair Qardabiya från Diana Dörenberg tog de sista pengarna i 125 000-kronorsloppet, en Gr3-löpning.
Gazel T var tillsammans med en fjärde utlandsgäst, Hurra, favorittippade, men den senare hade inte med utgången att göra. Tvåan Paramour T med Nicolaj Stott överraskade däremot och gav över 7 i odds på sin andraplats, och hade gett över 49 vid seger.
Kristina Agerholms Pentagon med Carlos Lopez gjorde en fin comeback efter långt uppehåll och bara en start 2014. Han avslutade på samma tid i mål som fyran Pamills Lipse-Davyerson de Barros.
Gerhard Zotelief fick nästan 94 000 kronor med hem av den totala prissumman.
Vinnarodds: 2,83. Komben 2-6 gav 40,96, och Trion 2-6-5 gav 471,61.
Wathba Stud Farm Cup gick utanför streckspelet och omsatte drygt
144 000 kronor.