Djelano gick inte att fånga

Fältet i eftermiddagens Arabhästhandicap blev rejält utdraget och över upploppsrakan var det stora avstånd mellan hästarna. Rebecca Stålhandske sände resolut fram Djelano till ledningen och säkrade sin första lärlingsseger efter att ekipaget spårat hela vägen över de 1 600 metrarna.

Maria Hagman-Erikssons adept tog omedelbart hand om ledningen och drog upp ett tempo som flera av konkurrenterna hade svårt att hänga med i. Highland Queen (U Holmquist) och Goldbert Z (A Berg) gjorde ett försök att hänga på den flyende ledaren genom kurvan och in på upploppsrakan.

Men över de sista 200 meterna tvingades de ge upp. Djelano var helt enkelt omöjlig att fånga och sista biten kunde Rebecca slå av på takten och njuta av att bärga sin första seger som lärling.

– Djelano tog ledningen direkt och gjorde exakt vad jag bad honom om. En riktigt ärlig häst, sade Rebecca, som till vardags arbetar hos Jessica Long i Skåne.

Djelano